Max:
Olen jo silloin tällöin viime viikkoina kysellyt emännältä onko kalenteriaika. Ei ole ollut. Nyt kun viikonloppuna tuli lunta totesin että nyt on pakko viimeistään olla.
Menin siis vakipaikkaani jakkaralle, josta aina saan joulukalenteriherkut. Mutta emäntä sanoi ettei vieläkään olisi joulukuu!
Miksi emäntä saa päättää koska on joulukuu ja kalenteriaika. Eikö nyt olekin jo, sillä onhan pimeää, kylmää ja lunta?
- Max


Ihmiset on joskus niin tietämättömiä. Kalenteriherkut saa tietenkin aina kalenteripäivänä. Ja jos sä Max sanot, että nyt on kalenteripäivä, niin emännän pitää avata kalenteriluukku. Nih.
VastaaPoista- Rokkimimmit -
Sitähän minäkin! Emäntä hoi! - Max
PoistaEnsi vuonna määräät emännän ostamaan kaksi kalenteria, niin voitte aloittaa jo marraskuussa 😹
VastaaPoistaHih, yksi vuosi se osti ja sain jo marraskuun puolelta tammikuulle saakka :D - Max
PoistaKyllä se emäntä teitä huijaa, kalentereita on ollut kaupoissa jo vaikka kuinka kauan! Ihan hyvin olisi voinut aloittaa vaikka jo kaksi kuukautta sitten. :D
VastaaPoistaNo niin! Siellä on todistusaineistoa. Kuukausikaupalla on jo kalentereita ollut! - Max
PoistaKyllä se on kalenteriaika jos talon valtias niin haluaa. Ylipäätään pitäisi herkkuja aina tarjoilla silloin kun tulee namitarve eikä jonkun mielivaltaisen sääntelyn mukaan!
VastaaPoista- Riitu ja Kaisla
Todellakin. Herkkuja aina kun herkuttaa, se on vaatimus! - Max
PoistaJoka kuukausi pitäisi olla kalenterikuukausi. Erityisesti sellainen kalenteri, josta tulisi jotain herkkua. t: Merri
VastaaPoistaHerkkukalentereita pitäisi olla joka päivä plus muut herkut päälle! - Max
Poista