sunnuntai 27. heinäkuuta 2025

Tykkääkö kukat lämmöstä

 Max:

Tällä viikolla olen tutkinut kukkien mielipiteitä lämmöstä. Tutkimusta on toteutettu sekä kotona että mökillä. Mutta vain aamuisin tai iltaisin, johtuen että päivisin en ole jaksanut. 

Aloitetaan unikosta. Se viihtyy lämmössä ja myös pörriäiset tykkää siitä.

Viimeiset kukkivat akileijat sanoivat sen sijaan että kuumuus on niille liikaa ja nuukahtivat pian tämän kuvan oton jälkeen. 
Takarajan kulmassa olevassa raunioyrtissäkin kuuluu pörinä.
Tauko. Lannoitan maata että tähänkin nousisi jotain kukkia. 
Emäntä osti vuosi sitten englannin tuliaisina itselleen pussillisen kukansiemeniä: Poached Egg Plant. Suomessa niiden nimi on tylsemmin Hilppa. Ne on nättiä kukkia. Peurat eivät näistä kukista tykkää. No se ei meille ole ongelma. Mutta mökillä on paljon jäniksiä ja yllättäen muut kukkavanat on mökiltä kukkapenkistä käyty jyrsimässä paitsi nämä. 
Mökillä ei kauheasti kukkia tähän aikaan ole. Paitsi luonnonkukkia esim horsmaa. Sitä paitsi mökillä oli niin kuuma. 
Paras paikka mökillä oli parveke, jossa makoilla ja nauttia pieniä drinkkejä. 
Mustikka oli kukkinut aiemmin hyvin ja kävinkin emännän kanssa mustikassa. Tai siis emäntä kävi. Minä kävin myyrästämässä. Olen minäkin tuossa yläkuvassa. Mutta kuten ymmärrätte en voinut ihan emännän vieressä myyrästää, koska se karkoitti kaikki myyrät. 
Kotona syreenin varjossa on ollut ihanaa. Emäntä taas on iloinnut keväällä ostamistaan "Lilium Asiatic Mix" eli mix-liljojen sekoituksesta, josta on avautunut helteillä neljää eri väristä liljaa. 

Tutkimuksen lopputulos on että suurin osa kukista tykkää lämmöstä kunhan saavat hieman vettäkin.

- Max

12 kommenttia:

  1. Kunnollisen kokoinen vesikuppi sinulla 🪣
    Onneksi kukat kukkivat, vaikka on kuuma. Taitaa emäntä kantaa niille vettä selkä väärällään.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. On se aika vääräksi tainnut mennä se emännän selkä 😹 Varsinkin vesikuppiani täyttäessä - Max

      Poista
  2. Pieniä drinkkejä 😹 Meillä on varmaan terassilla minimikro drinkit. Ihana tuo emännän miksi-lilja-sekoitus!
    - Rokkimimmit -

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Toi oli ihan pikku drinkki. Emäntä toi sen minulle rannasta saakka, kun halusin. - Max

      Poista
  3. Kauniita kukkia!

    Täälläkin kaikki meinaa nuupahtaa kuivuuteen... Paitsi yksi orvokki kuoli kun oli liian märkä ja oli liian kuuma. Ikinä ei ole kukat tyytyväisiä, niinkuin ei kissatkaan. Pitäisi elättää vaikka niitä tuhatjalkaisia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Todennäköisesti tuhatjalkaisten kasvatus olisi helpompaa 🤭

      Poista
  4. Näyttävän tykkäävän lämmöstä, mutta kyllä saa olla vettä kantamassa joka ilta.

    VastaaPoista
  5. Tutkimuksen tulos taitaa osua naulan kantaan!
    Kissoille sen sijaan täytyy olla varjoisiakin paikkoja ja "pikku drinkkejä" :-D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, tein tarkkaa tutkimustyötä jotta Sailakin hyväksyy 😸 Drinkit on hyviä 😸 - Max

      Poista