Max:
Syysviljan seuranta on sitten ollut mielenkiintoista. Olen tehnyt tiuhaan muistiinpanoja.
Max:
Syysviljan seuranta on sitten ollut mielenkiintoista. Olen tehnyt tiuhaan muistiinpanoja.
Max:
Viimeiset hetket nauttia, kun auringolla on vielä tehoja patterissaan.
Arvatkaa vain tykkäänkö olla tässä.
Äh, mitä nyt. Et pääse kulkemaan etkä pääse keinutuoliin, kun olen sen alla. No mene muualle, onhan talossa muitakin paikkoja. Tämä alue on nyt minun.
- Max
Ps. Kiitos Amen ja Tuiken paperilähetykselle; näiden päällä on ihana makoilla.
Max:
Emäntä siivoisi yhtenä päivänä vaatekaappia. Nosti kaikki kesävaatteet hyllyltä ja suunnitteli nostavansa lämpimämmät vaatteet tilalle. Mutta ehdin väliin.
Pepsi:
Niin se syyskuukin on kohta mennyt.
On tullut myös harjoiteltua talviunien asentoja pitkää talvea varten.
Kuinka teidän viikko on mennyt?
- Pepsi
Pepsi ja Max:
Emäntä halusi meistä yhteiskuvan. No tottahan me samassa kuvassa voidaan hetki olla.
Oho, kävi vahinko. Emäntä sai melkein yhden onnistuneen yhteiskuvan.
Meidän periaate on että yhteiskuvissa ei olla kunnolla yhdessä, siksi sellaisia meiltä ei löydy kuin vahingossa.
- Pepsi ja Max
Max:
Viimeiset hetket ottaa masukarvoille aurinkoa sängyllä.
Pepsi ja Max:
Tällä viikolla ollaan nautittu monena iltana terassikeleistä.
Välillä on ollut pilvessä ja välillä paistanut. Sillä ei ole väliä, sillä lämmintä on ollut.
On syysleimujen aika. Viimeinen kukka, joka kukkii kukkapenkissä.
Emännällä on matalassa kaivonrenkaassa viittä eri syysleimulajiketta. Ne ovat menneet suloisesti sekaisin 😸
Max:
Sain sovittua traktorin kanssa että tulee peltotöihin. Olin itse työnjohtajana että jälki olisi kunnollista.
Pepsi:
Minusta yksi parhaista paikoista mökillä on vintti. Sinne on normaalisti luukku kiinni, joten sinne ei niin vain pääse.
Pepsi:
Mietin tällä viikolla mökkeillessäni että olikohan tämä viimeinen kesäni mökkeilyä. Tai jos ei ollut, niin en ehkä jaksa enää pitää koko mökkirannan vartioinnista huolta. Kuulokin on mennyt, etten edes kuule aaltojen loisketta. Kenelle tässä voi reviirin luovuttaa.